Po podpisaniu umowy udziału w projekcie, uczestnik przez maksymalnie 12 miesięcy (ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 3 roku życia i nie dłużej niż do końca projektu) będzie miał prawo do uzyskania zwrotu do 80% faktycznie poniesionych przez siebie kosztów opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej niż 1200 zł miesięcznie.
Opieka indywidualna, czyli zaangażowanie niani, jest dostępna w innych projektach – poszukaj na https://dziecko.wmzdz.pl
Żłobek, klub dziecięcy lub dzienny opiekun, do którego kierowane będzie dziecko, musi znajdować się w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych lub wykazie dziennych opiekunów, prowadzonym przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – pełny wykaz placówek można znaleźć m.in. na portalu empatia. Opieka w przedszkolu (dziecka po ukończeniu 2,5 roku życia) nie kwalifikuje się do objęcia wsparciem w ramach projektu.
W Projekcie refundowane są wyłącznie koszty podstawowej opieki, tj. pobytu i wyżywienia, bez ewentualnych zajęć dodatkowych. Dopuszczalne jest także (jednorazowo) zaliczenie w poczet refundowanych kosztów opłaty wpisowej do żłobka lub klubu dziecięcego.
Refundacja odbywa się poprzez złożenie w najbliższej placówce WMZDZ (z dopuszczalnym przesłaniem dokumentów pocztą e-mail) Wniosku o wypłatę, co należy czynić na bieżąco, nie później niż w ciągu 7 dni od poniesienia kosztu. Do Wniosku o wypłatę trzeba dołączyć fakturę otrzymaną od podmiotu sprawującego opiekę (lub inny dokument potwierdzający wysokość kosztu w danym miesiącu) oraz dowód zapłaty (np. potwierdzenie przelewu bankowego), a także zaświadczenie od podmiotu sprawującego opiekę o tym, że koszty bieżącej opieki nad dzieckiem nie zostały jednocześnie pokryte z innych środków publicznych oraz nie zostały wykazane jako koszty opieki ponoszone w ramach utworzenia nowego miejsca opieki przez żłobek lub klub dziecięcy.