Drugim, poza wsparciem finansowym (refundującym część kosztów opieki nad dzieckiem do lat 3), sposobem pomocy rodzicom w wejściu lub powrocie na rynek pracy przewidzianym w Projekcie, jest kompleksowe działanie szkoleniowo-doradcze, nazwane „ścieżką aktywizacyjną”.
Ścieżka aktywizacyjna obejmuje kompleksową pomoc przy znalezieniu pracy:
- Doradztwo zawodowe – prowadzone w wymiarze 12 godzin na każdego Uczestnika, podzielonych na sesje doradcze. Długość i częstotliwość sesji doradczych będzie indywidualnie ustalana między Uczestnikiem a doradcą, zgodnie z potrzebami i możliwościami. Zakończeniem doradztwa będzie wypracowanie Indywidualnego Planu Działania Uczestnika, z którego m.in. wynikać będzie tematyka i zakres szkolenia zawodowego realizowanego w dalszej części projektu
- Kurs zawodowy – dobrany pod predyspozycje Uczestnika i potrzeby rynku pracy (lokalnych przedsiębiorców) tak, aby jak najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Możliwe do zrealizowania jest niemal każde szkolenie, w dowolnej tematyce, o ile będzie ono zasadne w danym przypadku. Preferowane są kursy kończące się egzaminami i pozwalające nabyć kwalifikacje i uprawnienia zawodowe, gdyż dają one największą szansę otrzymania pracy. W trakcie szkolenia Uczestnikowi przysługuje pełne wsparcie towarzyszące, tj. poczęstunek, odzież ochronna, badania lekarskie, zwrot kosztów dojazdu oraz stypendium szkoleniowe.
- Staże zawodowe – przewidziane dla części Uczestników, jeśli potrzeba ich realizacji wyniknie z analizy sytuacji danej osoby. Trwać będą 3 miesiące, pod okiem osobistego opiekuna i w zawodzie oraz na stanowisku dobranym tak, aby zwiększyć szanse końcowego sukcesu, czyli zatrudnienia.
- Pośrednictwo pracy – świadczone przez doświadczonych Specjalistów, posiadających kontakty w świecie przedsiębiorców oraz umiejętność łączenia pracodawców z pracobiorcami. Każdy z Uczestników otrzyma co najmniej 3, dopasowane do swoich potrzeb, propozycje zatrudnienia, a także kompleksową pomoc w zakresie relacji z potencjalnymi pracodawcami (przy wypełnianiu dokumentów, negocjacjach, itp).
Cała ścieżka aktywizacyjna będzie realizowana głównie w najbliższym dla Uczestnika Centrum Edukacji WMZDZ, zlokalizowanym w każdym z powiatów subregionu olsztyńskiego. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach niektóre działania (np. część kursów zawodowych) mogą odbywać się w innych miejscach.
Koszty wsparcia aktywizacyjnego będą w całości pokrywane ze środków projektu, a dodatkowo uczestnikom przysługują stypendia szkoleniowe (i stażowe) i zwrot kosztów dojazdu.